فروش و خرید گوسفند زنده

دامداری حضرت عبدالظیم با ارائه خدماتی همچون فروش و خرید گوسفند زنده در تهران و ذبح دام زنده با رعایت نکات بهداشتی و احکام شرعی در محل شما ، همچنین پرداخت وجه موقع تحویل ، پشتیبانی 24 ساعته و سفارش گیری از شما در تمام طول روز برای تمام مراسمات شما ، بر آن است که رضایت مشتریان را در زمینه خرید گوسفند زنده و دام زنده در تهران کسب کند.

09125587485

شناخت و خرید گوسفند زنده در تهران

شناخت و خرید گوسفند زنده در تهران

گوسفندان نژادهای مختلفی دارند و این گوسفندان هر یک با اهداف مشخصی پرورش داده می شوند. برخی از نژاد گوسفند زنده برای تولید گوشت مناسب هستند؛ درحالیکه برخی دیگر با هدف تولید پشم و یا شیر بیشتر پرورش داده می شوند.

نژاد گوسفند، به گروهی از گوسفندان اتلاق می شود که دارای ویژگی های ظاهری و ژنتیكی مشابه هستند و از طریق زاد ولد این صفات و یژگی ها را به نسل بعدی گوسفندان منتقل می کنند. گوسفند زنده در میان دام ها بیشترین تنوع نژادی را دارد که این نژادها از نظر منطقه زندگی، وجود یا عدم دنبه، میزان جثه، میزان و نوع پشم و …متفاوت هستند.

در ایران حدودا 27 نژاد مختلف گوسفند زنده وجود دارد. گوسفند ایرانی از نظر میزان وزن و وجود یا عدم دنبه به سه دسته سبک، متوسط و سنگین تقسیم می شوند.. تقسیم بندی دیگر گوسفند زنده نیز بر اساس رنگ دام ها است. در اینجا با تقسیم بندی های مختلف گوسفند در ایران آشنا می شویم.

انواع نژاد گوسفندان ایرانی

نژاد گوسفندان زنده موجود در ایران عبارتند از :

 1. گوسفند زنده نژاد پوستی
 2. گوسفند زنده نژاد گوشتی
 3. گوسفند زنده نژاد پشمی
 4. گوسفند زنده نژاد شیری
 1. گوسفند زنده نژاد پوستی:

تولید پشم، جزء صنایع مهم و سودآور در ایران است و بعد از صادرات نفت خام، جایگاه ویژه ایی را از آن خود کرده است. به همین دلیل عده زیادی به دنبال این تجارت پرسود بوده و تصمیم دارند گوسفندان را با هدف تولید پشم، پرورش دهند.

در گوسفند نژاد پوستی گوسفندان دارای پوستی نرم و لطیف و همچنین دارای پشم هایی مجعد و ظریف هستند. پشم این نوع نژاد گوسفندان به دلیل نرم بودن تارهایش برای تولید پالتو و کلاه و … استفاده می شود. گوسفند نژاد پوستی دارای دست و پای کشیده، باریک و ظریف است و پشم هایی دارای رنگ خاص با تارنازک و بلند ولی کم پشت می باشد و بره های جوان تر این نژاد از پوست مرغوب تری برخوردارند.

به طور مثال می توانیم بگوییم که در میان نژاد های پوستی موجود در دنیا، بره قره گل پوست بسیار لطیفی تری دارد. علاوه بر گوسفند قزل، نژادهای پشمی دیگری وجود دارد که شامل ماکویی و بلوچی می باشد.

 • گوسفند زنده نژاد گوشتی:

همانطور که از نام این نوع نژاد گوسفند مشخص است، با هدف تولید گوشت نگهداری می شوند. این گوسفندان ویژگی ظاهری خاصی دارند که عبارتند از:

 • کمر مستقیم   
 • گردن کوتاه و قطور   
 • سینه گوشتی و بزرگ   
 • جثه بزرگ و پهن که شامل کپل ها، ساق پا، ران و کمر می باشد. 

این نژاد مهمترین نژاد گوسفندی در ایران می باشد زیرا هدف اصلی از پرواربندی دام در ایران تولید گوشت آن است. نژاد های گوشتی را می توان با داشتن صفاتی چون پیشانی پهن، سینه بزرگ و گوشتی، گردن کوتاه و پر، کمر و پشت مستقیم و پهن، ران هایی حجیم و عضلانی، ساقهای درشت کپل پهن و بزرگ شناسایی کرد. مهمترین نژادهای گوشتی در ایران نژاد شال، لری، مهربان و افشاری هستند.

در این نوع نژآد گوسفند زنده سنگین وزن، نرخ رشد بسیار بالا است. این نوع گوسفند مخصوص استان قزوین می باشد. در این نژاد علاوه بر گوشت، تولید شیر و پشم نیز قابل توجه می باشد.

شیر گوسفند نژاد شال، کیفیت خوبی دارد و از لحاظ کمی نیز قابل قبول است. همچنین میزان پشم تولیدی برای قوچ سالیانه 1.3 کیلوگرم و برای میش 0.8 کیلوگرم است. در رابطه با لاشه نیز لازم به ذکر است که نسبت وزن لاشه سرد به وزن زنده گوسفند شال، 49.99 درصد و همین میزان برای چربی 13.46 درصد است.

 • گوسفند زنده نژاد پشمی:

برخی از نژادهای گوسفند زنده ایرانی تولید پشم بیشتری از سایر نژادها دارند. که این نوع گوسفندان همانند نژاد پوستی بیشترین مقدار صادرات غیر نفتی، از حیث پشم خام را دارند. گوسفندهای نژاد پشمی بدنی کشیده و باریک تر از نژاد گوسفندان گوشتی دارند.  پشم این دام ها به شکل فشرده در سراسر پوست آنان توزیع شده است. که معروفترین نژادهای پشمی ایران نژاد ماکویی و بلوچی است.

 • گوسفند زنده نژاد شیری:

گوسفندان نژاد شیری دارای تولید شیر بیشتری نسبت به سایر نژادها هستند. این نوع نژاد گوسفندان با هدف تولید شیر پرورش داده می شوند. ویژگی ظاهری گوسفندان زنده در این نژاد بدن ظریف و لگن پهن در آنهاست. پستان ها نیز بزرگ، پر شیر و قرینه هستند. گوسفند نژاد قزل، یکی از بهترین گوسفندان نژاد شیری در ایران محسوب می شود. 

همکاران ما در دامداری حضرت عبدالعظیم این آمادگی را دارند تا شما را در خرید بهترین نوع نژاد گوسفند زنده با هر اهدافی که دارید مشاوره رایگان داده و شما را برای بهترین انتخاب تنها نمی گذارند.

خرید گوسفند زنده

خرید گوسفند زنده در تهران

خرید دام زنده در تهران

گوسفند زنده

خرید گوسفند زنده در تهران