پروتئین از مهمترین مواد غذایی است که باید در سبد غذایی هر خانواده وجود داشته باشد. پروتئین می تواند از نوع گیاهی یا حیوانی باشد. انسان ها با نگهداری و پرورش دام هایی مانند گاو، گوسفند زنده، بز، شتر و … از گوشت و دیگرفرآورده های آنها استفاده می کنند. امروزه در کار دامداری به خصوص خرید گوسفند زنده در تهران، بکارگیری روش های علمی اهمیت زیادی پیدا کرده است و باعث تضمین موفقیت در سرمایه گذاری و توسعه ی این رشته شده است.

در کشور ما هم دامداریم خصوصا نگهداری و پرورش گوسفندرونق خوبی دارد.فروش گوسفند زنده در کشورمان متقاضی زیادی دارد. زیرا هم با ذائقه ما سازگاری دارد و هم از لحاظ مذهبی و قربانی کردن مورد استفاده قرار می گیرد.پرورش و نگهداری گوسفند مزایای زیادی از لحاظ اقتصادی در مقایسه با دیگر دامها دارد و از همه کم ریسک تر است.

گوسفند به راحتی تغییرات آب و هوایی را تحمل می کند و با کمترین علوفه رشد می کند. زیرا بیشتر غذایی را که دریافت می کند جذب و صرف رشد خود می کند. گوسفند زنده با توجه به جثه کوچکی که نسبت به سایر دامها دارد محل نگهداری کمتری نیاز دارد. علاوه بر گوشت، فرآورده های زیاد دیگری مانند پشم، پوست، شیرو غیره  نیز دارد کهآنها را می توان در تمام فصول سال به بازار عرضه کرد.

فواید گوسفند زنده نسبت به هزینه های نگهداری آن بسیار زیاد است.پشم گوسفند زنده را می توان چید و انبار کرد و در موقعیت مناسب در بازار به فروش رساند. مصارف زیادی از پشم گوسفند می شود به خصوصدر صنایع نساجی کاربرد زیادی دارد. بخاطر اینکه پشم گوسفند عایق صداست، در ساخت عایق های ساختمانیبسیار کاربرد دارد. از فضولات گوسفند زنده در جهت کود دهی و غنی سازیخاک استفاده می شود.

ارسال نظر

Your email address will not be published. Required fields are marked *
شما می توانید استفاده کنید از HTML همانند کد زیر: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>